نشرآنلاین نشرآنلاین .

نشرآنلاین

آموزش صفحه آرایی در ورد

ما به شما کمک میکنیم تا با امکانات و ابزار مناسب در ورد به راحتی اقدام به طراحی و صفحه آرایی کنید. برای صفحه آرایی در ورد قبل از هر چیزی باید به صورت مرحله به مرحله به ایجاد سند، تنظیم ابعاد سند و مارژین(حاشیه صفحه)، استایل‌بندی متون، صفحه آرایی کتاب و در نهایت خروجی گرفتن از سند ایجاد شده در نرم‌افزار ورد (Office Word) بپردازید. حال اگر میخواهید با آموزش صفحه آرایی در ورد بیشتر آشنا شوید میتوانید به این صفحه از سایت نشرآنلاین مراجعه کنید.


برچسب: صفحه آرایی در ورد، صفحه آرایی کتاب در ورد، صفحه بندی کتاب در ورد،،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۳:۱۷ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

طراحی جلد کتاب و مجله

طراحی جلد حرفه ای می‌تواند روی تاثیر پذیری خوانندگان، انتقال مفاهیم، فروش و بازاریابی کتاب، مجله، بروشور و … تاثیر فراوان داشته باشد. طراحی جلد کتاب، طراحی جلد مجله، کاتالوگ و … اگر مهمترین قسمت آنها نباشد، می‌توان آنرا جزو مهمترین قسمت‌های تشکیل دهنده یک محصول در نظر گرفت. این طرح جلد است که اولین ارتباط با مخاطب را رقم می‌زند پس باید به شکلی طراحی جلد انجام شود که مخاطب را به خود جذب کند و بیانگر محتوای کتاب یا نشریات باشد. اگر علاقه دارید طراحی های جلد بیشتری را مشاهده کنید می‌توانید به سایت نشرآنلاین (www.nashreonline.com) مراجعه کنید.


برچسب: طراحی جلد،طراحی جلد کتاب،طراحی جلد مجله،جلد کتاب،جلد کتاب،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۲:۵۷:۵۹ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

قطع کتاب و مجله

قطع های استاندارد
یکی از مهمترین عواملی که در ابعاد متفاوت کتاب‌ها و نشریات اثرگذار هست میزان هدر رفت کاغذ است و قطع استاندارد به نحوی تعیین شده اند که بیشترین بازده و کمترین هدر رفت کاغذ را داشته باشند. قطع های استاندارد با توجه به پرمصرف بودن دو نوع کاغذ ورقی یعنی ۷۰×۱۰۰، 90×۶۰ و ۴۵×۶۰ تعیین می شوند. به این ترتیب انتخاب بهترین قطع کار با توجه میزان دورریز کاغذ می‌تواند در تصمیم گیری شما اثرگذار باشد، البته شما می‌توانید قطع‌های خاص خود را در کار لحاظ کنید اما حتما به دور ریز کاغذ دقت کنید.

قطع و ابعاد کتاب ها معمولا بصورت عمودی در نظر گرفته می شود، به این صورت که عطف کتاب در ضلع بزرگتر کتاب قرار می گیرد. دلیل نامگذاری قطع‌های مختلف کتاب بستگی به طول و عرض هر ضلع از کتابها دارد. چاپ کتاب در ابعاد متفاوت باعث استفاده آسانتر و همچنین امکان نگهداری بهتر می‌شود.

قطع‌های مختلف کتاب و نشریات عبارتند از رقعی، وزیری، بازوبندی، بغدادی، بغلی، بیاضی، جانمازی، حمایلی، خشتی، رحلی، سلطانی، نیم ربعی، نیم ورقی، جیبی و … جدول زیر رایج ترین و پرکاربردترین ابعاد کتاب را نشان می دهد:

قطع وزیری
قطع وزیری، یکی از قطع های رایج است که به دلیل استفاده بیشتر این قطع در کتاب های مرتبط با آموزش و کتاب های عمومی، بیشتر با آن برخورد داشته ایم. این قطع به دلیل کوچک تر بودن از قطع رحلی و بزرگ تر بودن از قطع رقعی، ویژگی‌های ساختاری مناسبی را برای کتاب‌های آموزشی و عمومی ایجاد می‌کند،البته این موضوع همیشگی نیست و نسبت به محتوا قطع تعیین می‌شود. کاغذ مناسب برای قطع رقعی، کاغذ ۷۰×۵۰ است که با ۳ بار تا خوردن می‌توان به قطع وزیری رسید.

موارد مناسب برای قطع وزیری: کتاب های درسی، عمومی، آموزشی، دانشگاهی، کتاب‌های مصور

قطع رقعی
یکی دیگر از رایج ترین قطع‌ها درمیان کتاب‌ها قطع رقعی است. این قطع به دلیل ابعاد کوچک برای کتاب های با حجم محتوای کم مناسب تر است. معمولا از این قطع برای مواردی مناسب است که معمولا مدت طولانی همراه مخاطب است و جابجایی زیادی دارد. ابعاد کاغذهای اولیه در سه سایز مختلف در اختیار چاپخانه‌ها قرا رمی‌گیرد. یکی از این ابعاد ۴۵×۶۰ است. با سه بار تا کردن این کاغذ قطع رقعی بدست می‌آید.

موارد مناسب برای قطع رقعی: کتاب های رمان، شعر و مذهبی

قطع خشتی
قطع خشتی به کتاب ها و نشریاتی که به شکل مربع هستند گفته می شود که معمولا از کاغذ در ابعاد ۴۵×۶۰ برای قطع خشتی استفاده می‌شود. با تا کردن کاغذ بصورتی که به ۶ قسمت ۲۰×۲۰ تقسیم شود یکی از ابعادی است که می‌توانید با کمترین هدر رفت کاغذ بدست آورید. اگر از کاغذ با ابعاد ۷۰×۵۰ استفاده کنید کتاب در قطع خشتی با ابعاد ۲۳×۲۳ بدست می‌آید که سایز استاندارد کتابهای خشتی بزرگ است.

موارد مناسب برای قطع خشتی: کتاب های کودکان و داستان‌های مصور، کاتالوگ و بروشورهای تبلیغاتی

قطع رحلی
قطع رحلی یا A4 یکی از رایج ترین قطع های مورد استفاده برای کتاب و مجله ها می باشد.به سه دسته رحلی کوچک ، رحلی متوسط ، رحلی بزرگ تقسیم می شود که ابعاد رحلی ۲۱×۲۸/۵ و ابعاد رحلی بزرگ ۲۴×۳۳ می‌باشد. کاغذ مناسب قطع رحلی ۴۵×۶۰ و رحلی بزرگ ۵۰×۷۰ است. قطع رحلی از پرکاربردترین قطع های استاندارد می باشد که در شاخه های مختلف چاپ و تبلیغات و مشاغل مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد مناسب برای قطع رحلی: کتاب های عمومی، آموزشی، کتاب های مرجع، داشنامه‌ها و دایرهالمعارف ها، کتاب های مصور، برخی از کتاب های مذهبی مانند قرآن، مجله ها و نشریه ها، کاتالوگ و بروشور

قطع سلطانی
به دلیل ویژگی قطع سلطانی، می توان از این قطع برای نمایش جزییات تصاویر و ایجاد حس شکوه و اهمیت کار بهره گرفت. قطع سلطانی معمولا به دلیل بزرگی و فضای زیاد آن برای کتاب هایی خطی نفیس و مصور مانند قرآن‌ و کتاب‌های تاریخی و مصور و همچنین مجله های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ مورد استفاده برای این قطع ابعاد ۷۰×۱۰۰ می باشد.

موارد مناسب برای قطع سلطانی: کتاب های مرجع، قرآن و کتاب های خطی نفیس، شاهنامه و کتاب های تاریخی و کتاب های مصور، مجله های خاص (مانند مجله های مد، ساختمان، لوکساری و…)

قطع جیبی
قطع جیبی به دلیل ابعادی کوچکی که دارد امکان استفاده و حمل آسان را فراهم می کند و می تواند برای تولیدات کم حجم و کوتاه مورد استفاده قرار گیرد. قطع جیبی خود به دو دسته جیبی بزرگ و جیبی کوچک تقسیم می‌شوند. اگر کاغذی در ابعاد ۷۰×۵۰ را چهاربار را تا کنید می‌توانید کتابی در ابعاد جیبی داشته باشید.

موارد مناسب برای قطع جیبی: کتاب های مذهبی (ادعیه و زیارت نامه)، شعر و کتاب‌های کم حجم، پمفلت و اقلام تبلغاتی با محتوای کم

قطع پالتویی
همانطور که از نام این قطع مشخص است دلیل نامگذاری قطع پالتویی عرض کم و ارتفاع زیاد است که به راحتی داخل جیب قرار می‌گیرد. از قطع پالتویی برای کتاب دارای محتوای، برخی اقلام تبلیغاتی و مواردی که نیاز است فرد براحتی بتواند آن را با خود حمل و جابجا کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ مورد استفاده در این قطع ۴۵×۶۰ و ۷۰×۵۰ است.

موارد مناسب برای قطع پالتویی: کتاب های مذهبی (ادعیه و زیارت نامه)، شعر و کتاب‌های کم حجم، کاتالوگ و بروشورهای تبلیغاتی، پمفلت

قطع بیاضی
به قطع و ابعادی که بصورت افقی می باشند در اصطلاح قطع بیاضی گفته می شود. در قطع بیاضی بر خلاف حالت معمول عطف کتاب در ضلع کوچکتر کتاب قرار می گیرد.


برچسب: قطع کتاب و مجله، قطع استاندارد، قطع وزیری، قطع رقعی، قطع رحلی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۱۲:۳۰ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

ویراستاری چیست؟

ویرایش در لغت به معنای اصلاح کردن، رفو کردن و … است، هر نوشته باید از دیدگاه‌های گوناگون (محتوا، درون مایه، بیان، صحت واعتبار، دقّت، نظم و رعایت مسائل نگارشی) بازنگری شود. به مجموع این عملیات که طی آن، یک نوشته بازنگری، بررسی و اصلاح می‌شود «ویرایش» و اصطلاحاً ویراستاری می‌گویند.

ویرایش یا ویراستاری در ۳ حالت مختلف انجام می شود که شامل ویرایش فنی، ویرایش تخصصی، ویرایش زبانی-ساختاری می‌شود.


برچسب: ویراستاری، ویراستاری چیست، ویرایش فنی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۹:۰۳ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

طراحی جلد

طراحی جلد کتاب، مجله، کاتالوگ یا بروشور تبلیغاتی اگر مهمترین قسمت آنها نباشد، می توان آنرا جزو مهمترین قسمت های تشکیل دهنده یک محصول در نظر گرفت. طراحی جلد حرفه ای می تواند روی تاثیر پذیری خوانندگان، انتقال مفاهیم، فروش و بازاریابی کتاب، مجله، بروشور و … تاثیر فراوان داشته باشد. بخش عمده ای از جذب مخاطبان یک کتاب، مجله یا یک محصول مشابه اینها، بستگی به طراحی جلد آن بعنوان اولین عنصر دیداری دارد، هرچه جلد جذاب تر و زیباتر باشد این موفقیت نیز سریع تر حاصل می شود. توجه به محتوا و طراحی یک جلد مرتبط و جذاب هنری، نیازمند دانش،‌ فکر خلاق و تجربه کافی در این زمینه می باشد.

قسمت های تشکیل دهنده جلد کتاب

جلد کتاب از سه قسمت روی جلد، پشت جلد و عطف کتاب که رابط و میان پشت و روی جلد است تشکیل شده است. عطف کتاب همان قمستی از جلد است که روی آن تمام می شود و با فاصله عطف کتاب پشت جلد آغاز می گردد. وقتی کتابی در کتابخانه قرار می دهیم، تنها عطف کتاب دیده میشود. به همین دلیل است که اصلی ترین قسمت جلد کتاب محسوب می شود و آغاز کننده تعامل کتاب با خواننده می باشد. زیرا با دیدن و خواندن عطف کتاب است که خواننده آنرا از داخل کتابخانه انتخاب می کند. بنابراین باید اطلاعات ثبت شده در عطف کتاب کامل و طراحی آن مجزا از سایر قسمت های جلد کتاب باشد، هرچند که به دلیل پاره ای از مسائل که در قسمت مراحل طراحی جلد کتاب به آن اشاره می کنیم، در ایران عطف کتاب مجزا از بقیه جلد طراحی نمی گردد.


برچسب: طراحی جلد کتاب، جلد کتاب، جلد مجله، طراحی جلد مجله،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۶:۳۴ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

طراحی کتاب و نشریات الکترونیک

امروزه با پیشرفت صنعت نشر و استفاده از فناوری فروشگاه‌های اینترنتی کتاب، کتاب الکترونیک، کتاب گویا، کتاب چند رسانه‌ای، کتاب تعاملی و دستگاه‌های کتاب خوان برای اهالی فرهنگ و خوانندگان کتاب، واژگان آشنایی هستندکه می‌توان برروی وب و یا سایر روش‌های دیجیتال منتشر نموده و در دسترس مخاطبان قرار داد. همچنین قابلیت بروز رسانی و اصلاح مطالب بدون صرف زمان و هزینه‌های متداول در کتب چاپی ازجمله مواردی است که موجب استقبال مخاطبان و ناشران می‌گردد. با توجه به رشد تکنولوژی و افزایش بیش از پیش تعداد کاربران ابزارهای الکترونیکی، نشر الکترونیک گزینه مناسبی برای انتشار کتاب، مجله، کاتالوگ و … می باشد. در این نوع نشر نویسنده می‌تواند ناشر هم باشد. روش الکترونیک در انتشار کتاب و محتوا از سالهای دور کمابیش رایج بوده است و در قالب CD، نسخه‌های PDF، کتاب و نشریات الکترونیک در دسترس مخاطبان قرار می‌گرفت. امروزه اما اغلب در قالب وبلاگ، نرم افزارها، اپلیکیشنهای موبایل، پادکست و… امکان ارائه وجود دارد.
طراحی صحیح و زیبای کتاب و نشریه الکترونیک نه تنها مخاطبانتان را مشتاق تر می کند بلکه می تواند با توجه به ساختار گسترده آن، بعنوان رسانه ای قدرت مند برای معرفی مناسب شما، خدماتتان، کسب و کارتان و بسیاری از موارد دیگر باشد. صفحه آرایی و طراحی کتاب و نشریات الکترونیک مرحله مهمی در تولید این قبیل محصولات می باشد که بهتر است به آن توجه ویژه ای شود.

منبع: نشرآنلاین


برچسب: طراحی کتاب الکترونیک، طراحی نشریه الکترونیک، کتاب الکترونیک، نشریه الکترونیک،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۹:۰۲:۰۶ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

نیم فاصله در ورد و ایندیزاین

نیم فاصله یا Semi Space فاصله‌ای کوتاه و نامحسوس است که برای جداسازی حروف و کلمات بدون ایجاد فاصله مشخصی بین آن‌ها استفاده می‌شود. نیم فاصله در ویراستاری و درست نویسی زبان فارسی بسیار کاربرد دارد و در نگارش صحیح زبان فارسی باید از آن استفاده کرد.
بسیاری از افرادی که برای تولید مقاله، صفحه آرایی و طراحی کتاب و نشریات مختلف، مشکل نیم فاصله در ورد و نیم فاصله در ایندیزاین دارند و معمولا یا نیم فاصله را نادیده می گیرند یا آن را به روش درستی درج نمی‌کنند. عدم توجه و درج درست نیم فاصله نه تنها ازنظر نگارشی در ساختار متن مشکل ایجاد می‌کند، بلکه باعث به هم ریختگی ظاهری متن نیز می شود و در بسیاری از موارد در جابجایی متن بین نرم افزارهای مختلف مشکلی پیش می‌آید.


برچسب: نیم فاصله، نیم فاصله در ورد، نیم فاصله در ایندیزاین،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۹:۰۳ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

قالب آماده کتاب و مجله از کجا تهیه کنم؟

امروزه پیدا کردن قالب های آماده کتاب و مجله، دغدغه ی بسیاری از شما است و شاید این قالب ها در سایت های مختلف استانداردهای لازم را نداشته باشند. ما در اینجا به شما سایتی را معرفی میکنیم که با پیش بینی تمامی مواردی که ممکن است در جریان کار طراحی کتاب، مجله، کاتالوگ، بروشور و ... نیازمند بررسی و تغییر باشد و رعایت استانداردهایی که در طراحی آنها لازم است به آن پرداخته شود طراحی و آماده شده اند.

فروشگاه نشرآنلاین به عنوان مجموعه تخصصی طراحی و صفحه‌آرایی کتاب و مجله، با سالها تجربه در زمینه طراحی انواع مجله و کتاب اکنون مفتخر است با طراحی قالب‌ های آماده طراحی و صفحه آرایی این تجربیات را با شما به اشتراک بگذارد.

قالب آماده کتاب، مجله، نشریه، بروشور، کاتالوگ و … بصورت چاپی و الکترونیک، در بخش فروشگاه نشرآنلاین در دسترس شما عزیزان قرار دارد؛ این قالب ها با توجه به شیوه‌های اصولی و کاربری صفحه آرایی به شکلی طراحی شده اند که امکان استفاده آسان را برای همه کاربران با هر میزان توانایی و دانش فراهم کرده اند.

قالب های آماده مجله، کتاب و ... برخلاف بسیاری از قالب های ارائه شده در سایت ها و مجموعه های دیگر، به هیچ عنوان قالب پروژه‌های مشتریان نمی باشند. لذا بطور کامل و صرفا با هدف ارائه بصورت قالب آماده و استفاده آسان کاربر تولید شده اند و از امکانات ویژه‌ای برخورداند.

برای بررسی و تهیه قالب آماده کتاب و مجله به فروشگاه نشرآنلاین مراجعه نمایید.


برچسب: قالب آماده کتاب، قالب آماده مجله، قالب آماده جلد، فروشگاه نشرآنلاین،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۵:۳۲ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)

آموزش ایندیزاین و صفحه آرایی

ایندیزاین این امکان را به شما می دهد تا با امکانات و ابزار مناسب به راحتی اقدام به طراحی و اجرای صفحات کتاب، صفحات روزنامه، بروشور، کاتالوگ، آگهی مجلات و روزنامه، انواع فرم، گواهی و … نمایید. همچنین امکان طراحی و صفحه آرایی در ایندیزاین از یک صفحه تا یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه‌ای و یا بیشتر را فراهم می‌کند.

در آشنایی با نرم افزار ایندیزاین شما می توانید طراحی کتاب، مجلات با تنظیمات حرفه‌ای بصورت تک رنگ، دورنگ و یا چند رنگ به همراه تایپوگرافی شیک و گرافیک جذاب، استفاده از تصاویر، جداول و غیره را آماده چاپ کنید؛ همچنین می‌توانید آگهی‌، پوستر، بروشور و حتی گزارش‌های سالانه‌تان را خودتان طراحی کنید. انجام تمام این کارها تنها با استفاده نرم افزار ایندیزاین (InDesign) که یکی از نرم افزارهای پرکاربرد برای صفحه آرایی و نشر رومیزی می باشد ممکن است. این نرم افزار به عنوان قسمتی از پکیج طراحی گرافیک حرفه‌ای شرکت ادوبی ارائه شده است، ایندیزاین درمیان مجموعه نرم افزارهای شرکت ادوبی (Adobe) به کاربران امکان طراحی، خلق و ایجاد اسناد برای انتشار برروی کاغذ یا انتشار در صفحات وب و دیگر محیط‌های الکترونیک را می‌دهد.

همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر به سایت های معتبر مثل نشرآنلاین که آموزش صفحه آرایی و آموزش ایندیزاین را به صورت کامل و حرفه ای آموزش می‌دهند، مراجعه کنید.

منبع: نشرآنلاین

 


برچسب: آموزش ایندیزاین، آموزش صفحه آرایی، صفحه آرایی در ایندیزاین، آموزش صفحه بندی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۸:۵۲:۴۸ توسط:آرزو کرمی موضوع: نظرات (0)